Na Noci vědců v pražském Národním zemědělském muzeu se představí výzkumníci z různých oblastí živočišné i rostlinné výroby, lesního hospodářství, vodohospodářství i potravinářství.Na více než dvou desítkách stanovišť jsou pro malé i velké návštěvníky připraveny ochutnávky nejnovějších vědeckých pokusů, ukázky nemodernějších technologií a zemědělské techniky, vědomostní kvízy, dětské soutěže, zajímavé přednášky, workshopy, komentované prohlídky i degustace. Noc vědců začíná v 17 hodin, vstup na akci je zdarma.
Vědci z VÚRV si na Noc vědců, jejíž letošní téma je TAJEMSTVÍ, připravili pestré expozice a přednášky!
Najdete nás na tajuplných stanovištích:
- Co se skrývá v obilce
Ukázky zrn netradičních pšenic (jednozrnka, dvouzrnka, špalda, durum). Otestujte kvalitu lepku na pohled identických odrůd pšenice a ochutnejte výrobky z netradičních obilovin. V čem se liší od běžného pečiva?
- Tajemství révy vinné
Budeme-li trpělivě zkoumat její vlastnosti, terroir místa, vliv počasí a pečlivě zpracovávat hrozny…teprve pak vám réva vinná poodhalí všechny své skryté barvy, vůně a chutě.
- Včelí mystérium
Prozkoumejte včelí úl, zaposlouchejte se do řeči včel a seznamte se s různými rolemi, kterými včela za svůj život prochází. Ochutnávka medů i výroba trubčího mléka.
- Odhalte tajemství přirozené regulace!
Drátovec, zápředníček, třásněnka. Zní vám to tajemně? Ukázky škůdců (nejen) zahradních plodin a jejich bezobratlých nepřátel. Poradna, jak na ně.
- Pokladnice jménem genová banka
Co se stane, když z planety zmizí plodina, kterou pěstujeme pro přípravu jídla? Genové banky uchovávají genetické informace rostlin a hrají klíčovou roli v ochraně rozmanitosti života a udržitelného zemědělství.
- Co si povídá satelit s traktorem
Ukážeme vám, jak se získávají a zpracovávají data pro mapové podklady používané v zemědělství. Uvidíte různé ukázky senzorů na bezpilotních zařízeních a vyzkoušíte si, jak se řídí.
- Houby ze skleníku aneb Malé mykologické zahrady
Už vás nebaví hledat houby v lese? Je možné si je vypěstovat! O houbách významných v zemědělství v podobě, jak je neznáme.
- Záhadná kryoprezervace
Pěstování rostlin v in vitro podmínkách. Kryoprezervace pro zachování rozmanitosti rostlin.
- Najdi je
Zajímá tě svět kolem a hmyz předavším? Tak právě projekt NAJDI.JE je jako dělaný pro tebe! Zastav se na našem stanovišti a zapoj se do pátracích akcích po hmyze, který k nám byl zavlečen a dělá neplechu.
Připravili jsme pro vás tyto mysteriózní přednášky:
- Tajemství interakcí mezi bezobratlými a rostlinami
Ing. Hana Vašková, Ph.D., v 19 hodin
O biodiverzitě rostlin a bezobratlých a jejich vzájemných interakcích. Možnosti využití v zemědělské praxi.
- Tajemství genetických zdrojů rostlin
Petr Lenoch, v 19.30 hodin
Víte, že existuje místo, kde se uchovávají semena rostlin? Odhalte tajemství, které ukrývá trezor jménem genová banka.
- Tajemství skrytá v mapách
Ing. Jan Lukáš, Ph.D., ve 20 hodin
Informace jsou pro rozhodování zemědělců klíčové. Jejich zpracování a interpretaci pomáhají mapové formy zobrazení. Jak vznikají a k čemu se používají.
- Skrytý svět hub v rostlinách
RNDr. David Novotný, Ph.D., ve 20.30 hodin
Podobně jako v tělech lidí žijí bakterie, i rostliny mají své druhy „spřátelených“ hub. Endofytické houby žijí uvnitř rostlinných pletiv. Máme se jich bát?
- Bude mít lidstvo po roce 2123 co jíst?
Ing. Jiří Zámečník, CSc., ve 21 hodin
Tajemství dlouhodobého zachování života. Kde najdeme teplotu -200 °C? Existují kryonauti? Lze pozastavit život? Pomůže nám k tomu totipotence buněk? Jak uchovat biodiverzitu rostlin?
- Věda pro všechny
Nela Gloríková, Mgr. Hana Platková, ve 21.30 hodin
Přednáška plná hmyzáků a možná i trochu mimozemských invazí. Přidej se k nám a zjisti, jak můžeme společně přispět k lepšímu porozumění světu kolem nás.